Välkommen till trollskogen

Vet ni vad man kallar människor som skriver elaka, småsinta kommentarer till artiklar eller på bloggar?
Det finns nämligen ett namn för det.
Troll.
Tidningarna grubblar ständigt på hur man ska mota bort dem.
Att blockera deras ip-adresser funkar inte. Då hittar de bara ett nytt sätt att ta sig förbi. Allt motstånd får dem bara att bli ännu mer i gasen.
Det bästa sättet hittills, har visat sig att vara att igonerera dem. Att låtsas att de inte finns.
Som riktiga troll.

Jag tycker att det är ett genialiskt namn.
Och jag anser att dessa troll inte bara finns på nätet. De finns IRL också. I verkliga livet. Det är de som suger musten ur en, med elaka små kommentarer.

Nät-trollen har vissa likheter med sägnens troll. Åtminstone om man läser Wikipedia:

”Speciellt kvinnor riskerade att utsättas för trollen. De kunde bland annat riskera att bli bergtagna. Visserligen fanns chansen att återvända; men då med förändrad mental inställning. För att komma undan trollen finns flera sätt. Kyrkklockor anses skrämma trollen, i likhet med Tor och hans hammare, Mjölner. Likaså fruktar trollen stål – så en kniv är bra att ha när man ger sig ut i ”trollskogen”. Vissa troll tycks vara känsliga för solljus och förstenades när de blev lysta på.”

Alltså. Antingen kan man ignorera dem. Eller ta hjälp av kyrkklockor eller lysa på dem. Vad som funkar på varje enskilt troll är nog olika.
Hur som helst kommer de alltid att finnas. Trollen. Ringe-ding-dong.