Bajs på händerna

I en undersökning som både svenskan, metro och dn skriver om i dag så hade var fjärde person avföring på händerna:

”I samband med initiativet gjordes en undersökning i Storbritannien där prover togs från händerna på pendlare vid busstationer. Resultaten visade att en fjärdedel av de 409 pendlarna hade bakterier från avföring på händerna.”

Yack! Visserligen kan det ibland kännas som om man badar i bajs när man har tre barn. Men vi har alltid spritflaskan nära. Och då menar jag inte absolut vodka, utan absolut alcogel 85.

Och enligt en svensk undersökning minskade sjukdomarna med tolv procent på en förskola i Mellansverige när man började lära barnen att använda handpumpen med desinfektionsgel. Om alla förskolor skulle införa samma rutiner skulle samhällskostnaderna för vård av sjukt barn minskas med 200 miljoner kronor varje år.

Tvåhundra miljoner. De pengarna kan vi ha roligare för.
Så fram med spritflaskan!

1 kommentar

Jag har alltid med mig spritvåtservetter i väskan.Ska man tacka gud för dessa små livräddande saker i dessa förkylningstider….Ana