Frånvarande pappor

Jag rensade ut toalettskåpen, herregud vad mycket skit man kan spara där!, och hittade en biblioteksbok som borde ha varit återlämnad för länge, länge sedan.
Boken heter ”Den nya karriärpappan” av Esben Kjaer och Kirsten Stendevad. Ja, en dansk bok, vilket kunde vara lite irriterande när det gäller just faktabiten. Men jag bläddrade och fastnade och läste mer. Och hittade en del klokheter:

”I en intervjuundersökning som gjordes av danska Rikshospitalet, frågade man vad vår tids småbarnspappor hade fått av sina egna pappor och som de i sin tur kunde föra vidare till sina barn. Svaret blev i stort sett ingenting.”

Medan kvinnorna de senaste trettio åren diskuterat könsroller, har männen sett på Sportnytt vilket resulterat i att män helt saknar den upplevda frigörelsen som kvinnorna gått igenom.

”Är du redo att lägga ner lika mycket tid och energi på barnen som din fru gör? Eller är du nöjd med att agera kuliss?” Jesper Juul ställer frågan till dagens pappor.

”En sak man aldrig hör folk säga på sin dödsbädd är att de önskar att de hade tillbringat mer tid på kontoret.”