Ett julkort kan hjälpa en medsyster

”Hej Hillevi!

Kvinna till Kvinna tackar för stödet som vi tolkade in i din smarta kolumn i Metro om kvinnor och bistånd! Vi hoppas att du, som når så många människor, kan ge en liten knuff framåt för vår julkampanj där pengarna går till kvinnoorganisationers arbete mot våld. Genom att t.ex. uppmärksamma den på din blogg?

På kvinnatillkvinna.se kan man fram till 15 dec skicka julkort till sina vänner, julkort som samtidigt är ett stöd på valfritt belopp till våldsutsatta kvinnor i konfliktländer. Korten innehåller en beskrivning av var pengarna går och skickas direkt hem till mottagaren.

Vi hoppas att du kan hjälpa oss att sprida detta julklappstips!
Varma hälsningar och ett stort tack,

Emma Söderström
Kvinna till Kvinna”

Svar: Självklart! Kvinna till kvinna är en fantastisk organisation. Och det är verkligen så lite som behövs:

150 kr räcker till en veckas kostnader för en jourtelefon för palestinska unga tjejer och kvinnor som drabbats av sexuellt våld.

300 kr räcker till en radiosändning i Albanien med information om våld i hemmet.

500 kr räcker till en workshop om kvinnors rättigheter för 30 unga tjejer i Serbien.

1000 kr räcker till en månadslön för en irakisk socialarbetare som besöker traffickerade kvinnor i fängelser och hjälper de m till en andra chans.

1 kommentar

Hej Hillevi!

Jag vill bara tacka dig för att du berättade om Honungspojken för Juliana Wiklund, så att hon kom och tog sina fantastiska bilder. (Och för att du skrev så fint om oss en gång för länge sen…)

Brukar titta in hos dig ibland och tycker väldigt mycket om att läsa dina kloka och välskrivna tankar.

Kram
.-= Honungspojkens mamma´s last blog ..Pipande Björnen del två =-.