Vad är det de ska anpassa sig till?

12 november 2009 · 0 kommentarer   i  Bloggen

Tydligen får man inte hacka på svenskar. Bara andra folkgrupper.
Min mailbox är nedlusad med ilskna mail från ”kränkta” svenskar som tycker att jag drar alla över en kam.
Som Jean:

”Varför behöver försvarandet av invandrare betyda att du hackar på svenskar? det skapar bara motsättningar. Väldigt dubbelmoralistiskt att du i ena andetaget är mot rasism, och i andra andetaget spottar på en etnisk grupp, svenskarna.
Hälsningar Jean”

Svar: Ja, det var ett retoriskt grepp. Lika korkat det är som att dra alla invandrare över en kam, lika vanskligt är det att tala om vad som är typiskt svenskt.
Så allt detta tjafsande om att invandrare ska anpassa sig, då undrar jag: Till vadå?
Vad är det som är så himla supersvenskt som vi vill inlemma alla i?
Det skulle vara intressant att se vad ni har för förslag.

Spara / dela med dig
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Pusha
  • Bloggy
  • TwitThis
  • Google
  • Live
  • LinkedIn
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!

Relaterade inlägg på bloggen: (listan skapas automatiskt)
• Världen enligt Simpson: ”Andres Lokko (missa inte hans nya bylinebild i SvD i dag) har ett strålande knäck från premiärvisningen av Simpsons – filmen. ”Det finns inget som förenar människor över hela världen, som vår...”

• Vecka sex till åtta är pyton: ””Vecka sex och sju och åtta kan man lika gärna hoppa över tycker jag.” (Katerina Janouch mådde så illa att hon var tvungen att kliva ur bilen och kräkas.) 0 Spara /...”

• Landet brunsås!: ”Jag älskar när människor kan sätta intelligenta namn på sina program. När det dessutom tycks vara en briljant idé, så blir jag alldeles glad. Landet brunsås. Smaka på den. Radarparet Henrik Schyffert...”

• Sopstationen!: ” ”Sopstationen!” Så brukade min gamla pappa svara i telefonen när han var på örat. Han tyckte det var lika roligt varje gång. Och jag också. Tror jag. Men bakom husknuten är...”

• Ordination: Nurse Jackie!: ”Jag vet redan att det här kommer att bli min favvoserie i höst. Nurse Jackie. Snart kan även vi svenskar förhandstitta. 0 Spara / dela med dig ...”

Lämna en kommentar

Du kan använda följande HTML koder och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv Enabled

Tidigare inlägg:

Nästa inlägg: