Var blev det av, det där papperslösa samhället som alla pratade om?
Sånt undrar jag när jag sitter och går igenom den ena gigantiska pappershögen efter den andra. Papper som man bara samlar på sig. Papper som kommer på posten. Papper från dagis. Papper från försäkringskassan. Papper från banken. Papper från skattemyndigheterna. Papper från försäkringsbolagen. Papper om någon konstig pension man ska få – eventuellt – någon gång. Och kvitton och fakturor – för att inte tala om gamla tidningar och urklipp.
Det är ju helt bisarrt.
Vi drunknar i papper.
Och inte får vi slänga dem, för man måste spara alla viktiga papper i minst… vad är det nu fem eller tio eller tolv år? Så allt vi kan göra är att sortera och försöka hitta någon slags ordning i papperskaoset. Och pärmarna och tidskriftssamlarna är storsäljare i pappershandeln.
Herregud jag har mer papper än mat i huset.
Mer papper än bebiskläder.
Mer papper än än jag någonsin kommer att hinna läsa igenom innan jag dör.
Inte konstigt att man får ont i huvudet. Nu ska jag gå och ta ett par alvedon. (Och slänga det där jäkla lilla pappret som alltid följer med i asken…)
Relaterade inlägg på bloggen: (listan skapas automatiskt)
• Papperskaoset anfaller: ”Mitt hem svämmar över av papper. Det känns som om hela mitt liv håller på att tas över av lösa A4-blad. Fakturor, dagispapper, spretiga teckningar, manuspapper, frågeenkät om inomhusmiljön, mera dagispapper, mer...”
• Det tar liksom aldrig slut: ”Det är snart åtta år sedan han dog. Pappa. Ändå kommer det blanketter från skatteverket. Förra året hotade de med kronofogden. Då visade det sig att han hade fonder i banker som...”
• Videoboktips Kärleksbarnet à la Bullen: ” Här är videoboktipset som Norrköpins bibliotek spelade in när jag var där och föreläste. Först pratar jag. Eller rättare, jag läser från ett jättestort papper och försöker se naturlig ut. Sedan...”
• Det är ingen riktigt bra dag i dag.: ”Ny cirkus om skolstarten för Elliot. Det som skulle bli ”lugn och ro” har i stället blivit en storgrupp på 30 ungar. Och överlämningen från förskolan till sexårsverksamheten har varit ett skämt....”
• Fem saker: ”Här kommer en bloggutmaning till, denna gång från En liten tant. I brist på annan hjärnkapacitet. Fem saker i min frys * Gorbypiroger (det tog tre år och fyra månader innan vi...”




















{ 1 kommentar… läs den nedanför eller skriv en }
Det papperslösa samhället är bara en illusion. Det är snarare tvärt om numera, man måste skriva ut alla dokument för att kunna spara dem….